A melegben kitágulnak az erek, ami kellemetlen, akár fájó tünetekkel is együtt járhat. A visszeres panaszok sok ember életét megnehezítik, főleg a nyári időszakban.
Artéria és véna
A visszerek tulajdonképpen megvastagodott, esetleg gyulladt vénák, amik nem tudják kellő hatékonysággal szállítani a szén-dioxiddal és salakanyagokkal terhelt vénás vért a végtagoktól a szív irányába. Ez lenne a vénák feladata, míg az artériák szállítják a friss, oxigéndús vért a tüdőből a szíven keresztül a test sejtjeihez. Az artériák fala izmos, erőteljes, ami segíti a vér áramlását, a visszaáramlást pedig billentyűk akadályozzák meg. A vénák fala kevésbé izmos, mint az artériáké, a fő feladatuk tehát az elhasználódott vér összegyűjtése és visszaszállítása a szívbe, ahonnan ez a vér a tüdőbe kerül. Ebben a folyamatban a vénák munkáját segítik a billentyűk, a rugalmas vénafal, az eret körülvevő izmok pumpája és a szív.
Mitől alakulhat ki visszér?
A vénás billentyűk nem megfelelő működése, a kötőszövet meggyengülése, a mozgáshiány, az izmok gyengesége esetén a vénás vér egy része visszaáramlik, és egyúttal kitágítja az érfalat. Egyfajta pangás alakul ki, amit elősegít a hosszú ideig egy pozícióban történő állás, ülés, a mozgáshiány.
Tünetek
Enyhébb esetben megfigyelhető a lábszáron, a bokán a hajszálerek pókhálószerű rajzolata, zsibbadás, a vénák fölötti bőrfelület viszketése, lábdagadás. A hosszabb ideig elhanyagolt visszeresség súlyosabb tüneteket mutat: a lábak erőteljesen megdagadhatnak, a bőr barnás elszíneződését is meg lehet figyelni, kialakulhatnak a visszeres dudorok, gyulladások, amik nem csak esztétikai problémát jelentenek.
10 tipp, hogy ne kínozzon a visszér
1) Akár naponta többször is végezzünk hideg-meleg váltózuhanyt a vádlin. Mindig hideggel fejezzük be!
2) Lehetőleg kerüljük a magas sarkú cipők viselését!
3) Ha hosszú ideig kell egy helyben állnunk, mozgassuk át időnként a lábujjakat, a lábat! Az is remek, ha megfeszítjük, majd elernyesztjük a lábizmokat.
4) Esténként polcoljuk fel a lábakat - igen frissítő, kellemes érzés!
5) Az erek rugalmasságát segíthetjük sok C-vitaminnal: együnk friss zöldségeket, gyümölcsöket, igyunk csipkebogyó teát vagy citromos vizet és szedjünk FLAVOCEL-t!
6) A pirosszőlőmag hatóanyagai is erősítik az érfalakat: fogyasszuk őrlemény vagy olaj formában!
7) Mozogjunk! Nemcsak a testünknek kedvezünk, ha sétálunk, biciklizünk, futunk, úszunk vagy bármi más sportot űzünk, hanem a lelkünknek is. A sport kiváló stresszűző!
8) Vessük be az almaecetes vizet borogatás formájában, mert nagyon jó hűsítő és gyulladáscsökkentő hatású!
9) A visszeres területet kenjük be naponta 2-3 alkalommal RUTICELIT krémmel!
10) Igyunk a testalkatunknak és az életmódunknak megfelelő mennyiségű folyadékot!
Lívia, a te gyógynövényszakértőd
Megtalálsz a honlapomon: www.biotitok.hu
Csatlakozz a zárt csoportomhoz: Energy Klub Balaton
Kövess a Facebookon is: Biotitok Gyógytéka