Szívderítő, vidám látvány, ahogy tavasszal a zöld fűben felbukkannak a kis sárga fészkek. Nem a húsvéti fészkekre gondolok, hanem a pitypang élénk színű virágaira. Sokan gazként tekintenek rá és tűzzel-vassal irtják a kertjükben, pedig nagyon hasznos kis gyógynövény.
A pitypang vagy gyermekláncfű (Taraxacum officinale) levelét főleg tavasszal érdemes gyűjteni, a gyökerét pedig ősszel. Állítólag már az 1600-as években ismerték mint zöldségnövényt.
Gyógyhatásai
A gyermekláncfűlevél a benne található keserű anyagoknak köszönhetően:
- növeli az étvágyat
- erőteljesen támogatja a máj és az epehólyag működését
- javítja az emésztést
- cukorbetegség esetén is a hasnyálmirigy működésére is pozitívan hat
- vértisztító
- gyulladáscsökkentő
- növeli az erőnlétet
A levele – melyet akár salátaként is fogyaszthatunk – nagyon gazdag vitaminokban és ásványi anyagokban: B1-, B2-, C-vitamin, kálium, vas, kalcium, magnézium, foszfor is található benne. A levelek a virágzáskor tartalmazzák a legtöbb C-vitamint.
Gyógyteát a forrázott levélből vagy a főzött gyökérből készíthetünk. A fentebb említett problémák esetén ajánlom, hogy napi 2‑2,5 dl gyermekláncfűlevél teát igyál meg étkezés előtt kb. 20 perccel. 3 hét rendszeres, napi szintű fogyasztás után tarts 1 hét szünetet. Ha szükségesnek érzed, utána ismét fogyaszthatod.
Tudtad? A pitypang tejnedve külsőleg használva halványíthatja a szeplőket.
Lívia, a te gyógynövényszakértőd
Megtalálsz a honlapomon: www.biotitok.hu
Csatlakozz a zárt csoportomhoz: Energy Klub Balaton
Kövess a Facebookon is: Biotitok Gyógytéka