Kipp-kopp gesztenyecsemege

chestnut-3733522_960_720.jpgA karácsonyi meghitt hangulatot idézi fel bennem a sült gesztenye illata, íze, mely olyan jól át tud melegíteni egy hideg napon. A roppant ízletes szelídgesztenye októberben érik, érdemes akár otthon is megpróbálkozni a sütésével! Lássuk csak ezt a gyümölcsöt, amely méltán nevezhető egészséges tápláléknak! 

Honnan is származik a szelídgesztenye?

Képzeld, sokan úgy vélték, hogy az ókori rómaiak által ismertük meg mi, magyarok a szelídgesztenyét (Castanea sativa), mások szerint a törökök közvetítésével jutott el hozzánk. Levélkövületeken végzett vizsgálatok és egyéb kutatások azonban kimutatták, hogy a gesztenye már ősidők óta él a tölgyeseinkben mint keveréknövény.

A szelídgesztenye termését októberben gyűjtheted. A néprajzi leírások szerint a gesztenyét gereblyével, vagy szénvonóforma eszközzel csomóba húzták, majd facsipesszel összeszedték. A gesztenyét zsákokba helyezték, és tüskés burkától csizmás lábbal szabadították meg, azaz kitaposták a gyümölcsöt a burokból, vagy fakalapáccsal szétverték a burkot. Előfordult az is, hogy a gesztenyét benne hagyták a zöld burkában, és homokkal befedve hordókban tárolták. Ilyenkor csak közvetlenül a felhasználás előtt különítették el a gyümölcsöt a burkától. Az egészséges gesztenyét hűvös, száraz helyen te is hónapokig eltarthatod. 

A szelídgesztenye élettani hatásai

A gesztenye nemcsak ízletes, hanem gazdag vitaminforrás is a szervezetünk számára. Az antioxidáns hatású, sejtvédő E-vitamin mellett B1-, B2- és B6-vitamint, de C-vitamint is számottevő mértékben tartalmaz. Ásványi anyagok közül megtalálható benne a nátrium, kálium, foszfor, kalcium. A legtöbb gyümölcshöz viszonyítva a szelídgesztenye ásványianyag-tartalma viszonylag magas. Zsiradékot szinte alig hordoz magában, így ha éppen fogyókúrázol, akkor is bátran egyed. Az emésztést segíti, mivel kimagasló a benne található élelmi rost mennyisége, így jótékony hatással van a bélműködésre, és csökkenti az éhségérzetet.

A szelídgesztenye leveleinek forrázata köhögéscsillapító, köptető hatású, az érzékeny nyálkahártyára nyugtatólag hat, ám a mai természetgyógyászat már kevésbé alkalmazza. A homeopátiás orvoslás görcsös köhögés, illetve végbélgyulladás esetén használja.  

E téli csemegét sokféleképpen elkészítheted, így változatossá teheted vele az étrended. Akár fáradtnak, kimerültnek érzed magad, akár egy kis meleg, meghitt ízre vágysz, csemegézz egy kis szelídgesztenyét, és garantált a jobb erőnlét!

Lívia, a te gyógynövényszakértőd

Megtalálsz a honlapomon: www.biotitok.hu

Kövess a Facebookon is: Biotitok Gyógytéka

 

 

 

Lívia, a te gyógynövényszakértőd

Testet-lelket segítő természetgyógyászati szakmai írásokat, életvezetési tanácsokat, tippeket, recepteket olvashatsz a természetes egészséggel kapcsolatban. A blogban olvasható természetes gyógymódok nem helyettesítik az orvosi diagnózist, javaslatot. Mindenki a saját felelősségére próbálja ki a javasolt recepteket, tippeket. Az írásoknál látható képek forrása: www.pinterest.com/klivia/blog.

Kövess a Facebookon is

Díjat nyert a blogom - Liebster Award 2015

liebsteraward_feherhatter.jpg

Hírlevél - ajándék tanulmány

* Kötelező kitölteni
Az adatkezelési tájékoztatót itt olvashatod

Holisztikus állapotfelmérés

allapotfelmeresbanner.png

A termeszetesegeszseg.blog.hu-n olvasható írások a szerző szellemi tulajdonát képezik, szerzői jogi védelem alatt állnak (1999. évi LXXVI. tv. alapján). Azok bármilyen – akár részleges – másolásához a szerző előzetes írásbeli engedélye szükséges. A Természetes egészség blogról cikkeket, információkat átvenni csak a forrásra, a termeszetesegeszseg.blog.hu-ra történő hivatkozással lehet, kizárólag úgy, hogy az átvevő nem módosítja az eredeti információt, és egyértelműen, aktív internetes linkkel hivatkozik a termeszetesegeszseg.blog.hu-ra.

süti beállítások módosítása